maanantai 7. joulukuuta 2015

Joulukalenterin 7. luukku - Arvonta


Seitsemäs luukku aukeaa ja mitä sieltä paljastuukaan - arvonta! Arvottavia tuotteita on tälläkin kertaa kaksi, mutta ne muodostavat yhden kokonaisuuden eli voittajia valitaan vain yksi kappale. Jälleen kerran arvonnan palkinnoista voimme kiittää Veljekset Wahlstenia. Voitte käydä tutustumassa yrityksen joulukuvastoon tästä linkistä - mukana on toinen toistaan ihanampia joululahjaideoita niin kaksi- kuin nelijalkaisille ystävillemme. 

Koska joulukuun on virallisesti talviaikaa, on syytä pukeutua sen edellyttämällä tavalla. Lapsena mulle sanottiin, ettei ulos pakkaseen saa lähteä ilman pipoa ja kaulahuivia. Näin pahimman nuoruusiän ohittaneena olen ottanut neuvosta vaarin ja kylmillä säillä hiuspehkoni saa peittyä lämmittävän suojan alle. Kaulakaan ei tykkää viimasta, joten se on syytä suojata oikeaoppisesti.

Tästä inspiroituneena tämän päivän arvonnan palkintona on Horse Comfortin iso ja pehmeä talvihuivi, joka on ihanan lämmin. Usein huivien ongelmana on se, ettei ne riitä peittämään kunnolla koko kaulaa. Tämän kohdalla ei tarvitse pelätä kyseistä ongelmaa, sillä se suojaa vähän kylmemmältäkin viimalta kokonsa ansiosta. Hintaa huivilla on 29 euroa. Ja jottei pää jää paljaaksi, on palkinnon toisena osana Horse Comfortin Super star -pipo, joka ei kutita. Pipolla on hintaa 9,90 euroa ja sen väri on tummansininen, isolla tähtikuviolla.

OHJEET OSALLISTUMISELLE:

  • Kirjoita tämän postauksen kommenttikenttään nimesi ja toimiva sähköpostiosoitteesi. 
  • Tykkää blogin Facebook-sivusta, Instagram-tilistä, ole blogin virallinen lukija google-tunnuksen avulla tai seuraa meitä Youtubessa.
  • Muista myös varmistaa, että olet tykännyt Veljekset Wahlstenin Facebook-sivusta! Jos sinulla ei ole tunnuksia Facebookissa, ei hätää. Joulun kunniaksi voit osallistua arvontaan myös ilman sosiaalisen median tunnuksia.
  • Tämän päivän arvonta suoritetaan 9.12.2015 kello 21:00, joten jätäthän kommenttisi siihen mennessä. Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti sähköpostitse. Mikäli sähköpostiin ei vastata kahden päivän kuluessa, arvotaan uusi voittaja.
Onnea arvontaan!


Maanantai on nyt koittanut ja suurin osa meistä on tainnut toipua itsenäisyyspäivän vietosta. Koska enää tänään ei tarvitse vannoa suomalaisuuden nimeen, suuntamme katseemme hetkeksi vuoteen 2012 eli aikaan, kun olin lukiolainen. Vietin tuona kesänä viisi viikkoa Guttecovenissa, Etelä-Hollannissa melko lähellä sekä Belgian, että Saksan rajoja. Kirjoitin koko reissuni ajan blogia, joten olette päässeet halutessanne mukaan tapahtumiin jo silloin.

Koska reissuni oli melko pitkä, tarttui mukaan paljon kuvamateriaalia. Julkaisin blogissani jonkun verran kuvia ja videoita jo silloin, mutta suurin osa videoista jäi kamerani säilöön odottamaan parempia aikoja. Vuosia kului ja vasta nyt sain aikaiseksi koota tuosta kesästä pienen videokoosteen. Tämän videon materiaali on kuvattu yhden päivän ajalta: siinä näkyy ensin vähän tallia ja muuta ympäristöä, sitten normaalia arkipuuhaani tallilla ja lopuksi hieman ratsastusta. Tuolla hetkellä olin tainnut olla Guttecovenissa vasta viikon verran, mutta videoita sain siksi, koska isäni saapui paikalle muutaman päivän ajaksi katsomaan touhujani.

Olen kertonut näistä ajoista blogissa niin useasti, etten koe sitä enää kovin kannattavaksi. Tuolta linkit-osioista löydätte listan muutamista postauksista, joissa kerron enemmän elämästäni hevosenhoitajana ulkomailla. Nuo kaksi kesää olivat todella antoisia ja auttoivat mua hahmottamaan sen, mitä haluaisin hevosten parissa tulevaisuudessa tehdä. Sain valtavasti kokemusta, kun pääsin näkemään maailmanluokan kilpaurheilua kulissien takaa, tutustumaan kilparatsastuksen taustoihin niin hyvissä kuin huonoissakin merkeissä ja ratsastaa jopa lähemmäs miljoonan euron arvoisella nelijalkaisella kaikkien niiden muiden upeiden hevosten lisäksi. Kuten ehkä arvaatte, on kaikki kertomani aikalailla pintaraapaisu siitä kaikesta, mitä näiden kahden reissun aikana opin. Kokemuksia on kuitenkin mahdotonta tiivistää järkevästi sanoiksi - se pitää saada tuntea itse!








Ps. Tämän postauksen kuvissa ja videossa mulla ei ole päässäni kypärää. Tiedän, että se harmittaa teistä monia ja olen siitä kovin pahoillani. Nämä kuvat ja videot on kuitenkin kuvattu vuonna 2012 eli reilu kolme vuotta sitten, enkä valitettavasti pysty lisäämään kypärää päähäni näin jälkikäteen. Hetket ovat kuitenkin tärkeitä muistoja itselleni, enkä siksi halua jättää kuvia julkaisematta. Näistä ajoista viisastuneena kypärä pysyy nykyään paremmin päässä :)

161 kommenttia:

  1. Laura Kangasniemi
    Laura-kan@hotmail.com

    VastaaPoista
  2. Anni Jauhiainen
    anni.jauhiainen@gmail.com

    VastaaPoista
  3. Essi Turunen
    essimon12@gmail.com

    VastaaPoista
  4. Asta Rautanen
    asta.@gmail.com

    VastaaPoista
  5. Kokeillaanhan uudestaan josko tulisi nyt ihan koko s-posti.. :D

    Asta Rautanen
    asta.rautanen@gmail.com

    VastaaPoista
  6. Anniina Ketola
    anniina.capo@gmail.com

    VastaaPoista
  7. Laura Mäkitalo
    makitalo.laura@gmail.com

    VastaaPoista
  8. Maria juden

    Mariajuden9@gmail.com

    VastaaPoista
  9. Susanna Järäinen
    susanna-2@hotmail.com

    VastaaPoista
  10. Aada Rouhiainen, aada.rouhiainen@gmail.com

    VastaaPoista
  11. Triinu Luoma-aho
    triinula9@gmail.com
    P.s blogisi on aivan mahtava ja sitä on niin kiva lukea!♥

    VastaaPoista
  12. Aino Laukkanen
    aino.laukkanen@hotmail.com

    VastaaPoista
  13. Aino Laukkanen
    aino.laukkanen@hotmail.com

    VastaaPoista
  14. Johanna Ravi
    johanna.ravi@luukku.com

    VastaaPoista
  15. Ella Tikkanen
    ella.tikkanen@windowslive.com

    VastaaPoista
  16. Sanni Toivola
    sanni.toivola@live.com

    VastaaPoista
  17. Nelli Kesti
    kestinelli@gmail.com

    VastaaPoista
  18. Sirkku Riitala
    sirkku.riitala@gmail.com

    VastaaPoista
  19. Elina Tornack
    elina.tornack@gmail.com

    VastaaPoista
  20. Saara Åhlgrén sahlgren@outlook.com

    VastaaPoista
  21. Janita Koponen
    janita.Koponen@gmail.com

    VastaaPoista
  22. Tia Pelkonen
    tiamikaela(a)outlook.com

    VastaaPoista
  23. Pakko kommentoida tuohon kypäräasiaan liittyen. En tajua, miksi pitää ratsastaa ilman sitä kypärää. Itsekin lennellyt pari kertaa niin, että ilman kypärää olisi voinut käydä todella pahastikin - ja alla on ollut luotettava ja laiska hevonen. Tietenkään et enää voi muuttaa sitä, mutta hyvä että nykyään käytät kypärää, arvostan! Se on hyvin halpa henkivakuutus. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niinhän se on :) sitä vaan ottaa mallia kokeneemmiltaan, kun ei tuolla kukaan käyttänyt kypärää..

      Poista
  24. Tiia Posio
    tiia.posio@gmail.com

    VastaaPoista
  25. Rebekka Jousmäki
    jousmaki.rebekka@gmail.com

    VastaaPoista
  26. Minttu Jäppinen
    jappinenminttu@gmail.com
    Olen tykännyt molemmista fb-sivuista.

    VastaaPoista
  27. Ihanaa kun kirjoitit näistä Hollanin juttuista!Olen nyt lukioikäinen ja hain kesälle hevosenhoitajan hommiin ulkomaille. Mitkä on mielestäsi tärkeinmpiä ominaisuuksia mitä tarvitsee lähtiessään ulkomaille tai onko jotain erityistä mitä pitäisi harjoitella ennen sitä?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva, että pidät! Mun mielestä tärkeintä on nöyryys ja oppimishalu. Kukaan siellä ei oleta, että nuoret osaisivat heti kaikkea. Sen sijaan halutaan, että asenne on kunnossa ja motivaatiota tekemiseen löytyy! Mitään ei saa ottaa "kyllä minä osaan" -asenteella, vaan lähtökohtaisesti tulee lähteä siitä, että et oikeasti tiedä mitään. Talleilla on aina omat tapansa tehdä asiat ja varmasti he myös ne sulle opettavat ensimmäisinä päivinä, vaikka olisit tottunut toimimaan toisin. Eli avoimin mielin liikenteeseen! Tärkeää on myös se, ettei ota helposti itseensä. Joskus voi saada kovaakin palautetta, vaikkei olisi omasta mielestään tehnyt mitään väärin. Jonkinlainen kovuus pitää siis olla, onhan se loppujen lopuksi aika raakaa duunia. Tsemppiä kovasti tulevaan kesään! :)

      Poista
    2. Ihanaa kiitos paljon, innolla odotan jos tämä onnistuu:)

      Poista
  28. inka.paakkonen@gmail.com
    Inka Pääkkönen

    VastaaPoista
  29. sannikouhia@gmail.com
    Sanni Kouhia
    Olen lukija, tykkäsin molemmista ja tää sun blogi on kyl paras heppablogi! :)

    VastaaPoista
  30. Anna-Maaria Koiso-Kanttila
    a_nk_ku@hotmail.fi

    Uusi pipo tulisi niin tarpeeseen eikä kaulahuivejakaan voi olla koskaan liikaa ;)

    VastaaPoista
  31. Tiina Kallomäki
    tiina_kalliomaki@outlook.com
    Olen lukija, tykkään molemmista fb sivuista ja seuraan instassa :)

    VastaaPoista
  32. Veera Niemi
    veera.amanda.niemi@gmail.com
    Olen lukija, olen tykännyt Facessa ja seuraan Youtubessa.

    VastaaPoista
  33. kennelemmetfox@gmail.com
    Emmi Lehtinen
    Tykätty on :)

    VastaaPoista
  34. Terhi Lehtimäki
    lehtimaki.terhi@gmail.com

    VastaaPoista
  35. Jenny Snellman
    jenny.snellman@outlook.com

    VastaaPoista
  36. Miia Tanskanen
    miiia-95@hotmail.com

    VastaaPoista
  37. Saana Korhonen
    saanakorhonen@outlook.com

    VastaaPoista
  38. Saana Korhonen
    saanakorhonen@outlook.com

    VastaaPoista
  39. Ilona Reinikainen
    reinikainenilona@gmail.com

    VastaaPoista
  40. Sanna Hakala
    sanskiii@hotmail.com

    VastaaPoista
  41. Emmi Ylimäki
    ylimaki.emmi@gmail.com

    VastaaPoista
  42. Petra
    peta.98@hotmail.com
    Kaikki seurailut kunnossa. (:

    VastaaPoista
  43. Maiju Hämäläinen
    hamalainen.maiju@hotmail.com

    VastaaPoista
  44. Enni Siekkinen
    enni@nei.to
    Seuraan insagramissa ja youtubessa, olen tykännyt molemmista sivuista facessa :)

    VastaaPoista
  45. Tiiu Tiihonen
    tiiuteresa@gmail.com

    VastaaPoista
  46. Jenni Pakarinen
    jenni.pakarinen2@luukku.com

    VastaaPoista
  47. Melina Märsylä
    melina.marsyla@hotmail.com

    VastaaPoista
  48. Suvi Männistö
    ssuvimannistoo@gmail.com

    VastaaPoista
  49. Ida Kuisma - ida.kuisma@gmail.com :)

    VastaaPoista
  50. Nea-Maria Keränen
    neamariakernen@gmail.com

    VastaaPoista
  51. Sara Töppärä
    sartza00@gmail.com

    VastaaPoista
  52. Rebekka Koskinen
    rebesorsa14@gmail.com
    Kaikki seuraamiset ja tykkäämiset kunnossa!:)

    VastaaPoista
  53. Rebekka Koskinen
    rebesorsa14@gmail.com
    Kaikki seuraamiset ja tykkäämiset kunnossa!:)

    VastaaPoista
  54. Mira Hakomäki
    mirkku.hakomaki@gmail.com :)

    VastaaPoista
  55. Jannika Jokinen
    jankka.jokinen@gmail.com

    VastaaPoista
  56. Elina Hannila osallistuupi osoitteella elina.hannila@hotmail.fi

    VastaaPoista
  57. Siiri , kaskinenblogi@gmail.com

    VastaaPoista
  58. jenna huotari
    jenna.huotari2@hotmail.com :)

    VastaaPoista
  59. Daniela Pietikäinen
    daniela@midas.fi

    Ihanat tilat tuolla Guttecovenissa! :o <3 Oot kyllä saanut varmasti mielettömän kokemuksen ja muiston josta kertoa vanhainkodissa :)

    VastaaPoista
  60. Ida Heikkilä
    idaheikkila0@gmail.com

    VastaaPoista
  61. Saga Lavi
    sagasilvia10@gmail.com

    VastaaPoista
  62. En halua mitenkään urputtaa tai moralisoida tuota kypärä-asiaa, mutta ihan mielenkiinnosta haluaisin kysyä, että miksi ilman? Onko se vaan niin paljon yleisempää tuolla Keski-Euroopassa?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, tuohon aikaan kukaan ei käyttänyt kypärää noilla talleilla :)

      Poista
  63. Janita Rantala
    janita.rantala@gmail.com

    VastaaPoista
  64. Elisa Latvala
    ellu992010@hotmail.com

    VastaaPoista
  65. Essi
    Essikatarina@luukku.com

    VastaaPoista
  66. Josefina Sipilä
    jo_sipila@yahoo.fi

    VastaaPoista
  67. Nona Haasnoot
    nona.haasnoot@gmail.com

    VastaaPoista
  68. Eveliina Laukkanen
    ewe.l@luukku.com

    VastaaPoista
  69. Josefiina Maijala
    josefiina.maijala@gmail.com

    VastaaPoista
  70. Josefiina Maijala
    josefiina.maijala@gmail.com

    VastaaPoista
  71. Susanna Niinikoski
    susa.horze@hotmail.com

    VastaaPoista
  72. Teija Hämäläinen
    hamalainentm@gmail.com

    VastaaPoista
  73. Teija Hämäläinen
    hamalainentm@gmail.com

    VastaaPoista
  74. Vera Latvala
    allaboutmypets1@gmail.com

    VastaaPoista
  75. Iida Hilli
    iida.hilli@hotmail.com

    VastaaPoista
  76. Anni Sorakunnas
    as0123@edu.turku.fi

    VastaaPoista
  77. Minkä ikäinen olit tuolloin?

    VastaaPoista
  78. Vilma Valjakka
    vilmavaljakka123@gmail.com

    VastaaPoista
  79. Doris Ticklén
    doris.ticklen@gmail.com

    VastaaPoista
  80. Aino Saukko
    aino.saukko@hotmail.com

    VastaaPoista
  81. Susanne Hakkarainen
    sue-ellen@luukku.com

    VastaaPoista
  82. Johanna Suni
    johanna.suni@hotmail.com

    VastaaPoista
  83. Alisa Suppola
    alisa.suppola@hotmail.com

    VastaaPoista
  84. Emmi Kiviluoma
    emmi.kiviluoma@gmail.com

    VastaaPoista
  85. Milla Järvinen
    dollimil2011@gmail.com

    VastaaPoista
  86. Kirsi Eteläniemi
    ketelaniemi@gmail.com

    VastaaPoista
  87. Essi Alakopsa
    esspa-@hotmail.com

    VastaaPoista
  88. Krista Koski
    krista_eerika@hotmail.com

    VastaaPoista
  89. Olipa kiva tälläinen Hollanti aiheinen postaus! Itse opiskelen hevostenhoitajaksi, ja mielessä on useaan otteeseen käynyt työssäoppimispaikka ulkomailla :)!
    Emma Laulainen emma.laulainen@gmail.com

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva, että pidit! Kannattaa ehdottomasti lähteä :)

      Poista
  90. Lotta Jokinen

    innku-98@hotmail.com

    VastaaPoista
  91. Sabina Tuomi

    sabinatuomi@gmail.com

    On muuten super ihana banneri! :)

    VastaaPoista
  92. Kirsi kankaala
    kirppu.kankaala@hotmail.com

    Olipas mielenkiintoinen video! Upea paikka :)

    VastaaPoista
  93. Henna Pirkola
    henna.pirkola@gmail.com

    VastaaPoista
  94. Henna Pirkola
    henna.pirkola@gmail.com

    VastaaPoista
  95. Saimi isomäki
    Saimi.isomaki@gmail.com

    VastaaPoista
  96. Johanna Tuominen
    johannaml.tuominen@gmail.com

    VastaaPoista
  97. Paula Hirvonen
    paulahirvonen@hotmail.com

    VastaaPoista
  98. Sonja Inberg
    sonja.inberg@gmail.com

    VastaaPoista
  99. Susanna Kraappa
    susanna.kraappa@hotmail.com

    VastaaPoista
  100. Fiia Lappalainen
    fiffolo@hotmail.com

    VastaaPoista
  101. Aliina Halme
    merkuuriusponi@gmail.com

    VastaaPoista
  102. Tiia Nevalainen
    tst.nevalainen@gmail.com

    VastaaPoista
  103. Matilda Tuominen
    matildatuominen@gmail.com

    VastaaPoista
  104. Outi Koskela
    outikoskela80@gmail.com

    VastaaPoista
  105. Ida Metsälä

    idametsala02@hotmail.com

    VastaaPoista
  106. Seurailin jo valmiiksi kaikkia. Suvi Gröhn suvigrohn@gmail.com

    VastaaPoista
  107. Kiva postaus. Hyvää viikko teillr!:)♡

    VastaaPoista
  108. Miranda Tiainen
    miranda.tiainen@gmail.com

    Kiva postaus. Ihana nähdä kesäkuvia ja videoita tän ankean talven keskellä :D

    VastaaPoista
  109. Riikka Kaijansinkko
    riikka.k_95@luukku.com

    VastaaPoista
  110. Milla Pakarinen
    sirjareruus96@gmail.com

    VastaaPoista
  111. Camilla Rautiainen
    camilla.rautiainen@live.fi
    Ja kaikissa seuraan/olen tykännyt :)

    VastaaPoista
  112. Ella Jykylä
    ella.jykyla@gmail.com

    VastaaPoista
  113. Aada Junttila
    aadajustiina@gmail.com

    VastaaPoista
  114. Siru Heikkilä
    siru.heikkila@gmail.com

    VastaaPoista
  115. Tia Fahler
    Fahlertia@gmail.com

    VastaaPoista
  116. Tia Fahler
    Fahlertia@gmail.com

    VastaaPoista
  117. Sonja Kangasniemi
    sonja.kangasniemi@live.com

    VastaaPoista
  118. Smallukka@gmail.com
    Salla-Mari Tuorilainen

    Pakko kysyä, mistä kautta hait tuonne hommiin? Itsellä ei vielä ihan ajankohtaista mutta muutaman vuoden päästä olisi tarkoitus, että olisiko jotain vinkkejä minne kannattaisi olla sitten yhteyksissä? :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nina pyysi mut sinne itse, kun olin ollut edellisenä vuonna hänen käytävällään Stephexillä töissä. Sinne menin, kun valmentajani kysyi Ninalta, josko pääsisin :)

      Poista
  119. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

    VastaaPoista
  120. Oliks toi heppa Lucy millä menit? :)

    VastaaPoista
  121. Jenna Uimonen
    jenna.uimonen@hotmail.fi

    VastaaPoista
  122. Emmi Palomäki
    emmipa1(a)gmail.com
    Olen tykäännyt facebook- ja instasivuista blogin lukjoihin kuulumisen lisäksi! :)

    VastaaPoista
  123. Elviira Sarakoski
    elviira.s@gmail.com

    VastaaPoista
  124. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

    VastaaPoista
  125. Emmi Pylvänäinen
    emmi.anniina@outlook.com

    VastaaPoista
  126. Janina Ratilainen
    alzufani@gmail.com

    VastaaPoista
  127. Jenny Hallikainen
    jenny.hallikainen@gmail.com

    VastaaPoista
  128. Hukkakukka
    sopeutuja(at)hotmail.com

    VastaaPoista
  129. Sini Rahkila
    sini.rahkila@gmail.com

    VastaaPoista

Aadan hevoselämää -blogiin voi kommentoida rekisteröityneenä käyttäjänä tai nimettömästi. Kommentteja ei valvota etukäteen, mutta niiden sisällön tulee noudattaa Suomen lakia ja nettikettiä. Kaikki palaute on tervetullutta, kunhan se esitetään asiallisesti.

Vastaan jokaiselle kommentoijalle. Otathan huomioon, että joissain tapauksissa vastausaika voi venähtää pitkäksi. Olen kuitenkin kiitollinen jokaisesta kommentista! :)

Viikon luetuimmat

Luetuimmat kautta aikojen

Yhteistyössä