maanantai 7. joulukuuta 2015

Joulukalenterin 7. luukku - Arvonta


Seitsemäs luukku aukeaa ja mitä sieltä paljastuukaan - arvonta! Arvottavia tuotteita on tälläkin kertaa kaksi, mutta ne muodostavat yhden kokonaisuuden eli voittajia valitaan vain yksi kappale. Jälleen kerran arvonnan palkinnoista voimme kiittää Veljekset Wahlstenia. Voitte käydä tutustumassa yrityksen joulukuvastoon tästä linkistä - mukana on toinen toistaan ihanampia joululahjaideoita niin kaksi- kuin nelijalkaisille ystävillemme. 

Koska joulukuun on virallisesti talviaikaa, on syytä pukeutua sen edellyttämällä tavalla. Lapsena mulle sanottiin, ettei ulos pakkaseen saa lähteä ilman pipoa ja kaulahuivia. Näin pahimman nuoruusiän ohittaneena olen ottanut neuvosta vaarin ja kylmillä säillä hiuspehkoni saa peittyä lämmittävän suojan alle. Kaulakaan ei tykkää viimasta, joten se on syytä suojata oikeaoppisesti.

Tästä inspiroituneena tämän päivän arvonnan palkintona on Horse Comfortin iso ja pehmeä talvihuivi, joka on ihanan lämmin. Usein huivien ongelmana on se, ettei ne riitä peittämään kunnolla koko kaulaa. Tämän kohdalla ei tarvitse pelätä kyseistä ongelmaa, sillä se suojaa vähän kylmemmältäkin viimalta kokonsa ansiosta. Hintaa huivilla on 29 euroa. Ja jottei pää jää paljaaksi, on palkinnon toisena osana Horse Comfortin Super star -pipo, joka ei kutita. Pipolla on hintaa 9,90 euroa ja sen väri on tummansininen, isolla tähtikuviolla.

OHJEET OSALLISTUMISELLE:

  • Kirjoita tämän postauksen kommenttikenttään nimesi ja toimiva sähköpostiosoitteesi. 
  • Tykkää blogin Facebook-sivusta, Instagram-tilistä, ole blogin virallinen lukija google-tunnuksen avulla tai seuraa meitä Youtubessa.
  • Muista myös varmistaa, että olet tykännyt Veljekset Wahlstenin Facebook-sivusta! Jos sinulla ei ole tunnuksia Facebookissa, ei hätää. Joulun kunniaksi voit osallistua arvontaan myös ilman sosiaalisen median tunnuksia.
  • Tämän päivän arvonta suoritetaan 9.12.2015 kello 21:00, joten jätäthän kommenttisi siihen mennessä. Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti sähköpostitse. Mikäli sähköpostiin ei vastata kahden päivän kuluessa, arvotaan uusi voittaja.
Onnea arvontaan!


Maanantai on nyt koittanut ja suurin osa meistä on tainnut toipua itsenäisyyspäivän vietosta. Koska enää tänään ei tarvitse vannoa suomalaisuuden nimeen, suuntamme katseemme hetkeksi vuoteen 2012 eli aikaan, kun olin lukiolainen. Vietin tuona kesänä viisi viikkoa Guttecovenissa, Etelä-Hollannissa melko lähellä sekä Belgian, että Saksan rajoja. Kirjoitin koko reissuni ajan blogia, joten olette päässeet halutessanne mukaan tapahtumiin jo silloin.

Koska reissuni oli melko pitkä, tarttui mukaan paljon kuvamateriaalia. Julkaisin blogissani jonkun verran kuvia ja videoita jo silloin, mutta suurin osa videoista jäi kamerani säilöön odottamaan parempia aikoja. Vuosia kului ja vasta nyt sain aikaiseksi koota tuosta kesästä pienen videokoosteen. Tämän videon materiaali on kuvattu yhden päivän ajalta: siinä näkyy ensin vähän tallia ja muuta ympäristöä, sitten normaalia arkipuuhaani tallilla ja lopuksi hieman ratsastusta. Tuolla hetkellä olin tainnut olla Guttecovenissa vasta viikon verran, mutta videoita sain siksi, koska isäni saapui paikalle muutaman päivän ajaksi katsomaan touhujani.

Olen kertonut näistä ajoista blogissa niin useasti, etten koe sitä enää kovin kannattavaksi. Tuolta linkit-osioista löydätte listan muutamista postauksista, joissa kerron enemmän elämästäni hevosenhoitajana ulkomailla. Nuo kaksi kesää olivat todella antoisia ja auttoivat mua hahmottamaan sen, mitä haluaisin hevosten parissa tulevaisuudessa tehdä. Sain valtavasti kokemusta, kun pääsin näkemään maailmanluokan kilpaurheilua kulissien takaa, tutustumaan kilparatsastuksen taustoihin niin hyvissä kuin huonoissakin merkeissä ja ratsastaa jopa lähemmäs miljoonan euron arvoisella nelijalkaisella kaikkien niiden muiden upeiden hevosten lisäksi. Kuten ehkä arvaatte, on kaikki kertomani aikalailla pintaraapaisu siitä kaikesta, mitä näiden kahden reissun aikana opin. Kokemuksia on kuitenkin mahdotonta tiivistää järkevästi sanoiksi - se pitää saada tuntea itse!








Ps. Tämän postauksen kuvissa ja videossa mulla ei ole päässäni kypärää. Tiedän, että se harmittaa teistä monia ja olen siitä kovin pahoillani. Nämä kuvat ja videot on kuitenkin kuvattu vuonna 2012 eli reilu kolme vuotta sitten, enkä valitettavasti pysty lisäämään kypärää päähäni näin jälkikäteen. Hetket ovat kuitenkin tärkeitä muistoja itselleni, enkä siksi halua jättää kuvia julkaisematta. Näistä ajoista viisastuneena kypärä pysyy nykyään paremmin päässä :)

161 kommenttia

  1. Laura Kangasniemi
    Laura-kan@hotmail.com

    VastaaPoista
  2. Anni Jauhiainen
    anni.jauhiainen@gmail.com

    VastaaPoista
  3. Essi Turunen
    essimon12@gmail.com

    VastaaPoista
  4. Asta Rautanen
    asta.@gmail.com

    VastaaPoista
  5. Kokeillaanhan uudestaan josko tulisi nyt ihan koko s-posti.. :D

    Asta Rautanen
    asta.rautanen@gmail.com

    VastaaPoista
  6. Anniina Ketola
    anniina.capo@gmail.com

    VastaaPoista
  7. Laura Mäkitalo
    makitalo.laura@gmail.com

    VastaaPoista
  8. Maria juden

    Mariajuden9@gmail.com

    VastaaPoista
  9. Susanna Järäinen
    susanna-2@hotmail.com

    VastaaPoista
  10. Aada Rouhiainen, aada.rouhiainen@gmail.com

    VastaaPoista
  11. Triinu Luoma-aho
    triinula9@gmail.com
    P.s blogisi on aivan mahtava ja sitä on niin kiva lukea!♥

    VastaaPoista
  12. Aino Laukkanen
    aino.laukkanen@hotmail.com

    VastaaPoista
  13. Aino Laukkanen
    aino.laukkanen@hotmail.com

    VastaaPoista
  14. Johanna Ravi
    johanna.ravi@luukku.com

    VastaaPoista
  15. Ella Tikkanen
    ella.tikkanen@windowslive.com

    VastaaPoista
  16. Sanni Toivola
    sanni.toivola@live.com

    VastaaPoista
  17. Sirkku Riitala
    sirkku.riitala@gmail.com

    VastaaPoista
  18. Elina Tornack
    elina.tornack@gmail.com

    VastaaPoista
  19. Ella Lehtonen
    ellukka03@gmail.com

    VastaaPoista
  20. Ella Lehtonen
    ellukka03@gmail.com

    VastaaPoista
  21. Saara Åhlgrén sahlgren@outlook.com

    VastaaPoista
  22. Janita Koponen
    janita.Koponen@gmail.com

    VastaaPoista
  23. Tia Pelkonen
    tiamikaela(a)outlook.com

    VastaaPoista
  24. Pakko kommentoida tuohon kypäräasiaan liittyen. En tajua, miksi pitää ratsastaa ilman sitä kypärää. Itsekin lennellyt pari kertaa niin, että ilman kypärää olisi voinut käydä todella pahastikin - ja alla on ollut luotettava ja laiska hevonen. Tietenkään et enää voi muuttaa sitä, mutta hyvä että nykyään käytät kypärää, arvostan! Se on hyvin halpa henkivakuutus. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niinhän se on :) sitä vaan ottaa mallia kokeneemmiltaan, kun ei tuolla kukaan käyttänyt kypärää..

      Poista
  25. Tiia Posio
    tiia.posio@gmail.com

    VastaaPoista
  26. Rebekka Jousmäki
    jousmaki.rebekka@gmail.com

    VastaaPoista
  27. Minttu Jäppinen
    jappinenminttu@gmail.com
    Olen tykännyt molemmista fb-sivuista.

    VastaaPoista
  28. Ihanaa kun kirjoitit näistä Hollanin juttuista!Olen nyt lukioikäinen ja hain kesälle hevosenhoitajan hommiin ulkomaille. Mitkä on mielestäsi tärkeinmpiä ominaisuuksia mitä tarvitsee lähtiessään ulkomaille tai onko jotain erityistä mitä pitäisi harjoitella ennen sitä?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva, että pidät! Mun mielestä tärkeintä on nöyryys ja oppimishalu. Kukaan siellä ei oleta, että nuoret osaisivat heti kaikkea. Sen sijaan halutaan, että asenne on kunnossa ja motivaatiota tekemiseen löytyy! Mitään ei saa ottaa "kyllä minä osaan" -asenteella, vaan lähtökohtaisesti tulee lähteä siitä, että et oikeasti tiedä mitään. Talleilla on aina omat tapansa tehdä asiat ja varmasti he myös ne sulle opettavat ensimmäisinä päivinä, vaikka olisit tottunut toimimaan toisin. Eli avoimin mielin liikenteeseen! Tärkeää on myös se, ettei ota helposti itseensä. Joskus voi saada kovaakin palautetta, vaikkei olisi omasta mielestään tehnyt mitään väärin. Jonkinlainen kovuus pitää siis olla, onhan se loppujen lopuksi aika raakaa duunia. Tsemppiä kovasti tulevaan kesään! :)

      Poista
    2. Ihanaa kiitos paljon, innolla odotan jos tämä onnistuu:)

      Poista
  29. inka.paakkonen@gmail.com
    Inka Pääkkönen

    VastaaPoista
  30. sannikouhia@gmail.com
    Sanni Kouhia
    Olen lukija, tykkäsin molemmista ja tää sun blogi on kyl paras heppablogi! :)

    VastaaPoista
  31. Anna-Maaria Koiso-Kanttila
    a_nk_ku@hotmail.fi

    Uusi pipo tulisi niin tarpeeseen eikä kaulahuivejakaan voi olla koskaan liikaa ;)

    VastaaPoista
  32. Tiina Kallomäki
    tiina_kalliomaki@outlook.com
    Olen lukija, tykkään molemmista fb sivuista ja seuraan instassa :)

    VastaaPoista
  33. Veera Niemi
    veera.amanda.niemi@gmail.com
    Olen lukija, olen tykännyt Facessa ja seuraan Youtubessa.

    VastaaPoista
  34. kennelemmetfox@gmail.com
    Emmi Lehtinen
    Tykätty on :)

    VastaaPoista
  35. Terhi Lehtimäki
    lehtimaki.terhi@gmail.com

    VastaaPoista
  36. Jenny Snellman
    jenny.snellman@outlook.com

    VastaaPoista
  37. Miia Tanskanen
    miiia-95@hotmail.com

    VastaaPoista
  38. Saana Korhonen
    saanakorhonen@outlook.com

    VastaaPoista
  39. Saana Korhonen
    saanakorhonen@outlook.com

    VastaaPoista
  40. Ilona Reinikainen
    reinikainenilona@gmail.com

    VastaaPoista
  41. Sanna Hakala
    sanskiii@hotmail.com

    VastaaPoista
  42. Emmi Ylimäki
    ylimaki.emmi@gmail.com

    VastaaPoista
  43. Petra
    peta.98@hotmail.com
    Kaikki seurailut kunnossa. (:

    VastaaPoista
  44. Maiju Hämäläinen
    hamalainen.maiju@hotmail.com

    VastaaPoista
  45. Enni Siekkinen
    enni@nei.to
    Seuraan insagramissa ja youtubessa, olen tykännyt molemmista sivuista facessa :)

    VastaaPoista
  46. Tiiu Tiihonen
    tiiuteresa@gmail.com

    VastaaPoista
  47. Jenni Pakarinen
    jenni.pakarinen2@luukku.com

    VastaaPoista
  48. Melina Märsylä
    melina.marsyla@hotmail.com

    VastaaPoista
  49. Suvi Männistö
    ssuvimannistoo@gmail.com

    VastaaPoista
  50. Ida Kuisma - ida.kuisma@gmail.com :)

    VastaaPoista
  51. Nea-Maria Keränen
    neamariakernen@gmail.com

    VastaaPoista
  52. Sara Töppärä
    sartza00@gmail.com

    VastaaPoista
  53. Rebekka Koskinen
    rebesorsa14@gmail.com
    Kaikki seuraamiset ja tykkäämiset kunnossa!:)

    VastaaPoista
  54. Rebekka Koskinen
    rebesorsa14@gmail.com
    Kaikki seuraamiset ja tykkäämiset kunnossa!:)

    VastaaPoista
  55. Mira Hakomäki
    mirkku.hakomaki@gmail.com :)

    VastaaPoista
  56. Jannika Jokinen
    jankka.jokinen@gmail.com

    VastaaPoista
  57. Elina Hannila osallistuupi osoitteella elina.hannila@hotmail.fi

    VastaaPoista
  58. Siiri , kaskinenblogi@gmail.com

    VastaaPoista
  59. jenna huotari
    jenna.huotari2@hotmail.com :)

    VastaaPoista
  60. Daniela Pietikäinen
    daniela@midas.fi

    Ihanat tilat tuolla Guttecovenissa! :o <3 Oot kyllä saanut varmasti mielettömän kokemuksen ja muiston josta kertoa vanhainkodissa :)

    VastaaPoista
  61. Ida Heikkilä
    idaheikkila0@gmail.com

    VastaaPoista
  62. Saga Lavi
    sagasilvia10@gmail.com

    VastaaPoista
  63. En halua mitenkään urputtaa tai moralisoida tuota kypärä-asiaa, mutta ihan mielenkiinnosta haluaisin kysyä, että miksi ilman? Onko se vaan niin paljon yleisempää tuolla Keski-Euroopassa?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, tuohon aikaan kukaan ei käyttänyt kypärää noilla talleilla :)

      Poista
  64. Janita Rantala
    janita.rantala@gmail.com

    VastaaPoista
  65. Elisa Latvala
    ellu992010@hotmail.com

    VastaaPoista
  66. Essi
    Essikatarina@luukku.com

    VastaaPoista
  67. Josefina Sipilä
    jo_sipila@yahoo.fi

    VastaaPoista
  68. Nona Haasnoot
    nona.haasnoot@gmail.com

    VastaaPoista
  69. Eveliina Laukkanen
    ewe.l@luukku.com

    VastaaPoista
  70. Josefiina Maijala
    josefiina.maijala@gmail.com

    VastaaPoista
  71. Josefiina Maijala
    josefiina.maijala@gmail.com

    VastaaPoista
  72. Susanna Niinikoski
    susa.horze@hotmail.com

    VastaaPoista
  73. Teija Hämäläinen
    hamalainentm@gmail.com

    VastaaPoista
  74. Teija Hämäläinen
    hamalainentm@gmail.com

    VastaaPoista
  75. Vera Latvala
    allaboutmypets1@gmail.com

    VastaaPoista
  76. Iida Hilli
    iida.hilli@hotmail.com

    VastaaPoista
  77. Anni Sorakunnas
    as0123@edu.turku.fi

    VastaaPoista
  78. Minkä ikäinen olit tuolloin?

    VastaaPoista
  79. Vilma Valjakka
    vilmavaljakka123@gmail.com

    VastaaPoista
  80. Doris Ticklén
    doris.ticklen@gmail.com

    VastaaPoista
  81. Aino Saukko
    aino.saukko@hotmail.com

    VastaaPoista
  82. Aino Takala
    ainoelina03@gmail.com

    VastaaPoista
  83. Aino Takala
    ainoelina03@gmail.com

    VastaaPoista
  84. Ella Lantta

    lantta.ella@gmail.com

    VastaaPoista
  85. Ella Lantta

    lantta.ella@gmail.com

    VastaaPoista
  86. Susanne Hakkarainen
    sue-ellen@luukku.com

    VastaaPoista
  87. Johanna Suni
    johanna.suni@hotmail.com

    VastaaPoista
  88. Alisa Suppola
    alisa.suppola@hotmail.com

    VastaaPoista
  89. Emmi Kiviluoma
    emmi.kiviluoma@gmail.com

    VastaaPoista
  90. Milla Järvinen
    dollimil2011@gmail.com

    VastaaPoista
  91. Kirsi Eteläniemi
    ketelaniemi@gmail.com

    VastaaPoista
  92. Essi Alakopsa
    esspa-@hotmail.com

    VastaaPoista
  93. Krista Koski
    krista_eerika@hotmail.com

    VastaaPoista
  94. Olipa kiva tälläinen Hollanti aiheinen postaus! Itse opiskelen hevostenhoitajaksi, ja mielessä on useaan otteeseen käynyt työssäoppimispaikka ulkomailla :)!
    Emma Laulainen emma.laulainen@gmail.com

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva, että pidit! Kannattaa ehdottomasti lähteä :)

      Poista
  95. Lotta Jokinen

    innku-98@hotmail.com

    VastaaPoista
  96. Sabina Tuomi

    sabinatuomi@gmail.com

    On muuten super ihana banneri! :)

    VastaaPoista
  97. Kirsi kankaala
    kirppu.kankaala@hotmail.com

    Olipas mielenkiintoinen video! Upea paikka :)

    VastaaPoista
  98. Henna Pirkola
    henna.pirkola@gmail.com

    VastaaPoista
  99. Henna Pirkola
    henna.pirkola@gmail.com

    VastaaPoista
  100. Saimi isomäki
    Saimi.isomaki@gmail.com

    VastaaPoista
  101. Johanna Tuominen
    johannaml.tuominen@gmail.com

    VastaaPoista
  102. Anni Myllymäki
    Annimyl@suomi24.fi

    VastaaPoista
  103. Paula Hirvonen
    paulahirvonen@hotmail.com

    VastaaPoista
  104. Sonja Inberg
    sonja.inberg@gmail.com

    VastaaPoista
  105. Susanna Kraappa
    susanna.kraappa@hotmail.com

    VastaaPoista
  106. Fiia Lappalainen
    fiffolo@hotmail.com

    VastaaPoista
  107. Aliina Halme
    merkuuriusponi@gmail.com

    VastaaPoista
  108. Tiia Nevalainen
    tst.nevalainen@gmail.com

    VastaaPoista
  109. Matilda Tuominen
    matildatuominen@gmail.com

    VastaaPoista
  110. Ellen Kohonen
    nekkumaisa@gmail.com

    VastaaPoista
  111. Outi Koskela
    outikoskela80@gmail.com

    VastaaPoista
  112. Ida Metsälä

    idametsala02@hotmail.com

    VastaaPoista
  113. Seurailin jo valmiiksi kaikkia. Suvi Gröhn suvigrohn@gmail.com

    VastaaPoista
  114. Kiva postaus. Hyvää viikko teillr!:)♡

    VastaaPoista
  115. Miranda Tiainen
    miranda.tiainen@gmail.com

    Kiva postaus. Ihana nähdä kesäkuvia ja videoita tän ankean talven keskellä :D

    VastaaPoista
  116. Riikka Kaijansinkko
    riikka.k_95@luukku.com

    VastaaPoista
  117. Milla Pakarinen
    sirjareruus96@gmail.com

    VastaaPoista
  118. Camilla Rautiainen
    camilla.rautiainen@live.fi
    Ja kaikissa seuraan/olen tykännyt :)

    VastaaPoista
  119. Ellen Kohonen
    nekkumaisa@gmail.com

    VastaaPoista
  120. Ella Jykylä
    ella.jykyla@gmail.com

    VastaaPoista
  121. Aada Junttila
    aadajustiina@gmail.com

    VastaaPoista
  122. Siru Heikkilä
    siru.heikkila@gmail.com

    VastaaPoista
  123. Tia Fahler
    Fahlertia@gmail.com

    VastaaPoista
  124. Tia Fahler
    Fahlertia@gmail.com

    VastaaPoista
  125. Sonja Kangasniemi
    sonja.kangasniemi@live.com

    VastaaPoista
  126. Smallukka@gmail.com
    Salla-Mari Tuorilainen

    Pakko kysyä, mistä kautta hait tuonne hommiin? Itsellä ei vielä ihan ajankohtaista mutta muutaman vuoden päästä olisi tarkoitus, että olisiko jotain vinkkejä minne kannattaisi olla sitten yhteyksissä? :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nina pyysi mut sinne itse, kun olin ollut edellisenä vuonna hänen käytävällään Stephexillä töissä. Sinne menin, kun valmentajani kysyi Ninalta, josko pääsisin :)

      Poista
  127. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

    VastaaPoista
  128. Oliks toi heppa Lucy millä menit? :)

    VastaaPoista
  129. Jenna Uimonen
    jenna.uimonen@hotmail.fi

    VastaaPoista
  130. Emmi Palomäki
    emmipa1(a)gmail.com
    Olen tykäännyt facebook- ja instasivuista blogin lukjoihin kuulumisen lisäksi! :)

    VastaaPoista
  131. Elviira Sarakoski
    elviira.s@gmail.com

    VastaaPoista
  132. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

    VastaaPoista
  133. Iines Hakola
    iines.hakola@gmail.com

    VastaaPoista
  134. Emmi Pylvänäinen
    emmi.anniina@outlook.com

    VastaaPoista
  135. Janina Ratilainen
    alzufani@gmail.com

    VastaaPoista
  136. Roosa Mattila
    rousasusi@gmail.com

    VastaaPoista
  137. Jenny Hallikainen
    jenny.hallikainen@gmail.com

    VastaaPoista
  138. Hukkakukka
    sopeutuja(at)hotmail.com

    VastaaPoista
  139. Sini Rahkila
    sini.rahkila@gmail.com

    VastaaPoista

Aadan hevoselämää -blogiin voi kommentoida rekisteröityneenä käyttäjänä tai nimettömästi. Kommentteja ei valvota etukäteen, mutta niiden sisällön tulee noudattaa Suomen lakia ja nettikettiä. Kaikki palaute on tervetullutta, kunhan se esitetään asiallisesti.

Vastaan jokaiselle kommentoijalle. Otathan huomioon, että joissain tapauksissa vastausaika voi venähtää pitkäksi. Olen kuitenkin kiitollinen jokaisesta kommentista! :)

Suositut tekstit

Viikon luetuimmat

Instagram @aadalatti

Rekisteröityneet lukijat