lauantai 19. joulukuuta 2015

Joulukalenterin 19. luukku - Arvonta


Ei enää montaa päivää jouluun! Tarkalleen ottaen viisi, sillä tänään aukesi joulukalenterin 19. luukku. Huh, aika menee nopeasti! Tämän luukun takaa paljastuikin arvonta, jonka sponsorina toimi Veljekset Wahlsten. Tähän mennessä arvottuja tuotteita on ollut yhteensä kolmetoista tämä päivä mukaan laskien ja voin paljastaa, ettei hauskuus lopu vielä tähän. Omat suosikkini ovat vielä jäljellä, sillä halusin säästää ne viimeisiksi!

Joulukuuun ensimmäisen päivän tapaan arvottavaksi tuotteeksi valikoitui Horse Comfortin pehmeä ja laadukas fleeceliivi. Koska sain tuotteet jo etukäteen itselleni, valitsin koon S:nä, sillä se on melko reilu ja menee esimerkiksi itselleni oikein hyvin. Mulla on siis myös itselläni tämä kyseinen fleeceliivi, kahvin värisenä. Tuotteen hinta on normaalisti 49 euroa, mutta sen saa jouluhintaan Wahlstenin joulukuvastosta 39 eurolla. Tänään arvottavan tuotteen väri on kahvi.


OHJEET OSALLISTUMISELLE:

  • Kirjoita tämän postauksen kommenttikenttään nimesi ja toimiva sähköpostiosoitteesi. 
  • Tykkää blogin Facebook-sivusta, Instagram-tilistä, ole blogin virallinen lukija google-tunnuksen avulla tai seuraa meitä Youtubessa.
  • Muista myös varmistaa, että olet tykännyt Veljekset Wahlstenin Facebook-sivusta! Jos sinulla ei ole tunnuksia Facebookissa, ei hätää. Joulun kunniaksi voit osallistua arvontaan myös ilman sosiaalisen median tunnuksia.
  • Tämän päivän arvonta suoritetaan 21.12.2015 kello 21:00, joten jätäthän kommenttisi siihen mennessä. Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti sähköpostitse. Mikäli sähköpostiin ei vastata kahden päivän kuluessa, arvotaan uusi voittaja.
Onnea arvontaan!


Tämän päivän joulukalenteri johdattelee meidät menneisyyden sijaan lähihistoriaan, tarkemmin sanottuna torstaille. Tuolloin sain ratsastettavakseni jälleen iki-ihanan Acsun, joka on siis tallimme omistajan kilpahevosruuna. Hyväksi onnekseni Salla pääsi kuvaamaan ratsastustani ja näin ollen saatte varsin tuoretta materiaalia urheilemisestani tänne bloginkin puolelle.

Olen monesti kehunut, miten kiva hevonen Acsu on ratsastaa: se on herkkä avuille ja monella tapaa osaava. Kaikista parasta ruunassa on ehdottomasti sen yritteliäisyys ja positiivinen asenne työntekoon. Nuo ominaisuudet ovat juuri niitä, joita kilpahevosilta loppujen lopuksi vaaditaan. Vaikka hevosella olisi valtavasti kapasiteettia ja mielettömät liikkeet tai hieno hyppy, mutta siltä puuttuu motivaatio hommaan, ei sen kanssa varmasti päästä kovinkaan pitkälle. Huipulla mukana tulee olla halua tehdä sitä, mitä on tekemässä - on kyse sitten hevosesta tai ratsastajasta.

Teen vierailla hevosilla ratsastaessani aina ensin töitä käynnissä, jotta saisin hevosesta jonkinlaisen käsityksen itselleni. Acsun kanssa olen aloittanut usein väistöillä, minkä lisäksi tein nyt muutamia takaosakäännöksien puolikkaita. Ravissa tykkään työstää kiemurauria ja avotaivutuksia, laukassa ehdottomia suosikkejani ovat väistöt, avotaivutukset, sulkutaivutukset ja vastalaukka. Näitä yhdistelemällä saa varmasti yhtä jos toista tekemistä aikaiseksi! Tuona torstaina olin ennen Acsulla ratsastusta nukkunut kahden tunnin yöunet, ollut koko päivän töissä ja ratsastanut Champilla, joten mun oli ihan pakko lopettaa reilun neljänkymmenen minuutin jälkeen. Oma kroppa ei enää yksinkertaisesti jaksanut pysytellä isoliikkeisen hevosen kyydissä!

Sen enempää selittelemättä, tässä kuvia ja videopätkiä torstain ratsastukselta. Olen kyllä äärettömän onnellinen siitä, että saan rastastaa nykyään suhteellisen usein muillakin hevosilla omani lisäksi. Se on auttanut mua ratsastajana todella paljon, sillä yhden hevosen selkään jumittuminen ei ole koskaan pelkästään positiivinen asia. Tallin vaihto toi tähän oikeasti piristysruiskeen, sillä esimerkiksi ensi viikolla Champin viettäessä rokotuslomaa, pääsen todennäköisesti silti ratsastamaan säännöllisesti ja keräämään rutiinia erilaisten hevosten kyydistä. Mahtavaa!













99 kommenttia

  1. Aliina Halme
    merkuuriusponi@gmail.com

    VastaaPoista
  2. Anni Myllymäki
    annimyl@suomi24.fi

    VastaaPoista
  3. Venla Limma
    venla.limma@hotmail.com

    VastaaPoista
  4. Ida G
    idaadalmiina@gmail.com

    VastaaPoista
  5. Eve Koskela
    eve.koskela99@gmail.com

    VastaaPoista
  6. Petra Sandberg
    peta.98@hotmail.com

    VastaaPoista
  7. Emmi Kiviluoma
    emmi.kiviluoma@gmail.com

    VastaaPoista
  8. Lotta Jokinen
    innku-98@hotmail.com

    VastaaPoista
  9. Miili Nykänen
    miili.nykanen@gmail.com

    VastaaPoista
  10. Alisa S.
    alisa.suppola@hotmail.com

    VastaaPoista
  11. Huomaa heti, että on hyvin treenattu hevonen :)

    VastaaPoista
  12. Susanna Järäinen
    susanna-2@hotmail.com

    VastaaPoista
  13. Suvi Männistö
    ssuvimannistoo@gmail.com

    Ompas kivan näköinen tuo Acsu! :)

    VastaaPoista
  14. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

    VastaaPoista
  15. Anniina Valkeinen
    aggiiga@gmail.com

    VastaaPoista
  16. Doris Ticklén
    doris.ticklen@gmail.com

    VastaaPoista
  17. Matilda Tuominen
    matildatuominen@gmail.com

    VastaaPoista
  18. Janita Koponen
    janita.koponen@gmail.com

    VastaaPoista
  19. Milla Kuisma
    milla-kuisma@hotmail.com

    Todella hyvän näköistä ratsastusta! :)

    VastaaPoista
  20. Lili Nissilä
    Lilinlae@gmail.com

    VastaaPoista
  21. Johanna Ravi
    johanna.ravi@luukku.com

    VastaaPoista
  22. Ella Tikkanen
    ella.tikkanen@windowslive.com

    VastaaPoista
  23. Janita Rantala
    janita.rantala@gmail.com

    VastaaPoista
  24. Tiia Ahonen
    tintskatti@gmail.com

    VastaaPoista
  25. Nona Haasnoot
    nona.haasnoot@gmail.com

    VastaaPoista
  26. Aada sä näytät niin hyvältä hevosen selässä, sulla on tosi hyvä istunta ja ratsastat tosi hyvin.
    Oon lukenu sun blogia elokuusta asti ja kyllä on kannattanut. Olen saanut sulta paljon hyviä vinkkejä, kiitos!
    Hyvää joulun odotusta sulle ja Champille!

    VastaaPoista
  27. Essi Turunen
    essimon12 (at) gmail.com

    VastaaPoista
  28. Ilona Reinikainen
    reinikainenilona@gmail.com

    VastaaPoista
  29. En nyt omista tunnuksia somessa, mutta mennään näin. Hienoa ratsastusta kyllä!

    Julia L
    siedetty@gmail.com

    VastaaPoista
  30. Linda Näätänen
    oonistyttis@gmail.com


    Ihan älyttömän hieno hevonen kyllä! :)

    VastaaPoista
  31. Senja Hietanen
    senja.hietanen@gmail.com

    VastaaPoista
  32. Tiia Kananen
    kananen.tiia@gmail.com

    VastaaPoista
  33. Tiia Posio
    tiia.posio@gmail.com

    VastaaPoista
  34. Siru heikkilä
    siru.heikkila@gmail.com

    VastaaPoista
  35. Emilia Uutela
    emiliakirsikka@outlook.com

    VastaaPoista
  36. Laura mäkitalo
    makitalo.laura@gmail.com

    VastaaPoista
  37. Anna-Maaria Koiso-Kanttila
    a_nk_ku@hotmail.fi

    Ihanan vaivattoman näköistä teidän yhteispeli :)

    VastaaPoista
  38. Helmi Mellin
    vilhelmiina.helu@gmail.com

    VastaaPoista
  39. Johanna Suni
    johanna.suni@hotmail.com

    VastaaPoista
  40. Mona Mäkikangas
    monsku.meeri@hotmail.com

    VastaaPoista
  41. camilla.rautiainen@live.fi
    Camilla Rautiainen

    VastaaPoista
  42. Laura Pykäläinen
    lauramariapykalainen@gmail.com

    VastaaPoista
  43. Aino Takala
    ainoelina03@gmail.com

    VastaaPoista
  44. Anne Heikkinen
    anneheikkinen@hotmail.fi

    VastaaPoista
  45. Sanni Kouhia
    sannikouhia@gmail.com

    VastaaPoista
  46. Anniina Ketola

    anniina.capo@gmail.com

    VastaaPoista
  47. Miia Tanskanen
    miiia-95@hotmail.com

    VastaaPoista
  48. sini salminen
    Salminensini3@gmail.com

    VastaaPoista
  49. Susanna Niinikoski
    susa.horze@hotmail.com

    VastaaPoista
  50. jenna huotari
    jenna.huotari2@hotmail.com

    VastaaPoista
  51. Noora Latvala
    Noorameoow@gmail.com

    VastaaPoista
  52. Outi Koskela
    outikoskela80@gmail.com

    VastaaPoista
  53. Saga Lavi
    sagasilvia10@gmail.com

    VastaaPoista
  54. Anonyymi
    ano.anonyymi.ano@gmail.com

    VastaaPoista
  55. Tiia Anttila
    kepparihullu02@gmail.com

    VastaaPoista
  56. Saimi Isomäki
    saimi.isomaki@gmail.com

    VastaaPoista
  57. Saimi Isomäki
    saimi.isomaki@gmail.com

    VastaaPoista
  58. Saana Korhonen
    saanakorhonen@outlook.com

    VastaaPoista
  59. Saana Korhonen
    saanakorhonen@outlook.com

    VastaaPoista
  60. Miina Nuutinen
    miina.nuutinen@hotmail.com

    VastaaPoista
  61. Anni Jauhiainen
    anni.jauhiainen@gmail.com

    VastaaPoista
  62. Tiia Nevalainen
    tst.nevalainen@gmail.com

    VastaaPoista
  63. Siiri Lehtinen
    lehtinensiiri95@gmail.com

    VastaaPoista
  64. Sirkku Riitala
    sirkku.riitala@gmail.com

    VastaaPoista
  65. Hilma ahonen
    Hilma.ahonen@hotmail.fi

    VastaaPoista
  66. Jelena Nieminen
    jelena.nieminen@hotmail.com

    VastaaPoista
  67. Irmeli Nieminen
    irmeli.nieminen@hotmail.com

    VastaaPoista
  68. Susanne Hakkarainen
    sue-ellen@luukku.com

    VastaaPoista
  69. Kivan näköistä menoa! :)

    Essi Ahonen
    essi.ahonen@hotmail.com

    VastaaPoista
  70. Iida Mäkelin
    iida.makelin@gmail.com

    VastaaPoista
  71. Jannika Jokinen
    jankka.jokinen@gmail.com

    VastaaPoista
  72. Josefina Sipilä
    jo_sipila@yahoo.fi

    VastaaPoista
  73. Siistiä työskentelyä :)

    Noora S. sapatuss@hotmail.com

    VastaaPoista
  74. Elina Tornack
    elina.tornack@gmail.com

    VastaaPoista
  75. Sara Töppärä
    sartza00@gmail.com

    VastaaPoista
  76. Rebekka Koskinen
    rebesorsa14@gmail.com

    VastaaPoista
  77. Janina Ratilainen
    alzufani@gmail.com

    VastaaPoista
  78. Janette Lindholm
    Janeli@hotmail.fi

    VastaaPoista
  79. Nelli Peräkorpi
    nelkku@hotmail.fi

    VastaaPoista
  80. Jenny Hallikainen
    Jenny.hallikainen@gmail.com

    VastaaPoista
  81. Vera Latvala
    allaboutmypets1@gmail.com

    VastaaPoista
  82. Suvi Korpela

    suvikorpela99@gmail.com

    VastaaPoista

Aadan hevoselämää -blogiin voi kommentoida rekisteröityneenä käyttäjänä tai nimettömästi. Kommentteja ei valvota etukäteen, mutta niiden sisällön tulee noudattaa Suomen lakia ja nettikettiä. Kaikki palaute on tervetullutta, kunhan se esitetään asiallisesti.

Vastaan jokaiselle kommentoijalle. Otathan huomioon, että joissain tapauksissa vastausaika voi venähtää pitkäksi. Olen kuitenkin kiitollinen jokaisesta kommentista! :)

Suositut tekstit

Viikon luetuimmat

Instagram @aadalatti

Rekisteröityneet lukijat